Koniczyna łąkowa – przepis na syrop i nalewkę.

Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense) zwana również koniczyną czerwoną, jest pospolitą byliną porastającą łąki i pola. 

Zielarze polecają preparaty z koniczyny przy w schorzeniach nerek, zapaleniu pęcherza, schorzeniach skórnych oraz przy bólach artretycznych i obrzękach limfatycznych.

Koniczyna ma właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne, moczopędne, odtruwające, regulujące metabolizm, działa przeciwświądowi, rozkurczowo oraz wzmacniająco. Jest również bardzo pomocna w okresie menopauzy, skutecznie łagodzi jej objawy (m.in. uderzenia ciepła). Znosi objawy napięcia przedmiesiączkowego, łagodzi ból oraz działa uspokajająco. 

 

Syrop z kwiatów koniczyny czerwonej (łąkowej): 

Składniki: 

  • 300 g świeżych kwiatów koniczyny czerwone,
  • 1 litr wody,
  • 1 kg cukru,
  • sok z 1 cytryny lub limonki.

Przygotowanie:

Kwiaty koniczyny (same główki kwiatowe), oczyścić z owadów przez wyłożenie ich na jasny papier i odczekaniu ok. 30 minut (kwiatów nie myjemy).  Cukier wsypujemy do garnka i zalewamy wodą oraz sokiem z cytryny. Doprowadzamy do wrzenia (cały czas mieszając, by cukier się rozpuścił). Gotujemy na małym ogniu, aż syrop zacznie gęstnieć (cały czas mieszając). Gorącym syropem zalewamy kwiaty koniczyny, przykrywamy i odstawiamy na całą dobę. Kolejnego dnia przecedzamy i dokładnie wyciskamy kwiaty przez gazę. Gotowy syrop przelewamy do małych buteleczek lub słoiczków i szczelnie zakręcamy. Przechowujemy w lodówce. 

Takim syropem można osładzać herbatę lub zażywać bezpośrednio 2-3 łyżeczki przy chorobach m.in. dróg oddechowych.

 

Nalewka z kwiatów koniczyny łąkowej (czerwonej):

Składniki:

  • ok. 90 g czerwonych kwiatów koniczyny,
  • 1 litr spirytusu.

Przygotowanie:

Oczyszczone kwiaty wrzucamy do szklanego słoja i zalewamy spirytusem. Zakręcony słój odstawiamy na 2-3 tygodnie do ciemnego miejsca. Następnie przecedzamy nalewkę przez gazę i przelewamy do mniejszych butelek. Zielarze zalecają wypijanie podczas kuracji ok. 20 ml dziennie. Po 2-3 tygodniach kuracji należy zrobić dłuższą przerwę. 

Preparatów z koniczyny nie powinny zażywać dzieci, kobiety w ciąży  i karmiące, oraz osoby przyjmujące leki hormonalnie oraz rozrzedzające krew.

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej…Będzie mi miło ..:)

Pokrzywa Zwyczajna – królowa ziół.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *