Skrzyp Polny – Cenny Skarb Natury.

Skrzyp Polny (Equisetum arvense) to często spotykana na łąkach bylina, przypominająca maluteńką jodłę. Spotkać go można na łąkach, miedzach, polach, w ogrodach, jak i nad brzegiem wód.

Surowcem zielarskim jest całe ziele. Skrzyp polny zawiera ok. 10% soli mineralnych (krzemionki), wapń, magnez i potas oraz witaminę C. Przez dużą zawartość krzemionki skrzyp przy pocieraniu skrzypi, i stąd jego nazwa.

W Polsce rośnie 9 gatunków skrzypu, ale do celów leczniczych używa się tylko jednego: SKRZYPU POLNEGO. Nie należy zbierać skrzypu bagiennego i błotnego, gdyż są trujące. Jeśli nie umiesz ich rozróżnić, to lepiej nie zbieraj ich a kup w sklepie zielarskim.

Skrzyp polny –  właściwości i zastosowanie:

Ziele skrzypu działa moczopędnie, przeciwobrzękowo, przeciwkrwotocznie, odtruwająco, przeciwzapalnie, wzmacniająco, uzupełnia niedobory soli mineralnych. Jest doskonałym źródłem krzemionki, która pomaga w zachowaniu elastyczności skóry i błon śluzowych, poprawia kondycje kości, skóry, włosów i paznokci (przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek włosów i paznokci).

Odwar ze skrzypu poprawia i reguluje przemianę materii, zalecany jest po operacjach, złamaniach (przyspiesza zrastanie się kości), w krwawieniach (z płuc, nosa, żylaków odbytu, macicy, dróg moczowych oraz jelit), w miażdżycy naczyń, kamicy nerkowej, w stanach zapalnych dróg moczowych, w geriatrii, w schorzeniach wątroby, cukrzycy, chorobach skórnych. Dobrze oczyszcza krew. Jest dobrym środkiem zapobiegającym osteoporozie oraz zwyrodnieniowym chorobom stawów.

Odwar stosowany zewnętrznie hamuje wypadanie włosów, łuszczyce, trądzik oraz wzmacnia naczynia krwionośne (cera naczynkowa). W stanach zapalnych gardła i jamy ustnej zielarze zalecają go jako płukankę. Odwar stosuję się również do przemywania ran (przyspiesza gojenie), owrzodzeń, oparzeń, oraz przy stanach zapalnych skóry. Zmniejsza wydzielanie łoju.

Ważne: Aby wydobyć wartościową krzemionkę (czyli to, co najcenniejsze) należy gotować ziele skrzypu 15-20 minut pod przykryciem, a następnie odstawić wywar (przykryty) na ok. 30 minut.

Odwar można wypijać, jak i przemywać nim ciało, dodawać go do kąpieli, a także używać go jako płukankę.

Uwaga: Przy długim stosowaniu preparatów ze skrzypu, należy kontrolować poziom witaminy B1 w naszym organizmie i w razie potrzeby uzupełniać ją. Nie zaleca się stosowanie preparatów ze skrzypu przy ciężkich chorobach serca oraz kobietą w ciąży i karmiącym piersią.
ODWAR ZE SKRZYPU:
DR. RÓŻAŃSKI ZALECA SPORZĄDZANIE ODWARU, Z JEDNEJ ŁYŻKI ZIELA NA 1 SZKLANKĘ WODY GOTUJĄC OK. 15 MINUT, A NASTĘPNIE ZALECA ODSTAWIENIE POD PRZYKRYCIEM NA Ok. 30 MINUT. PO PRZECEDZENIU MOŻNA WYPIJAĆ PO 100 ML DO 4 RAZY DZIENNIE.

 

Kąpiele z dodatkiem 3-4 litów odwaru zalecane są przy reumatyzmie.

Maseczka z odwaru skrzypu:
Kilka warstwa gazy namoczyć ostudzonym wywarem ze skrzypu (gotowany min. 15 minut) i nałożyć na twarz na 15-30 minut, a następnie spłukać. Doskonale ujędrnia, wygładza skórę oraz wzmocnia pękające naczynka.

Ciekawostka: Obecność skrzypu wskazuje na kwaśny odczyn gleby.

Skrzyp polny – zbiór, suszenie, przechowywanie:

Zbierać skrzyp możemy przez całe lato, ale zebrany od początku lipca do końca sierpnia jest najcenniejszy. Zbieramy w słoneczny i suchy dzień. Wybieramy zdrowe pędy (bez białych plam i zbrązowiałych części).

Ziele suszymy w suszarni do 40 stopni lub w zacienionym i przewiewnym miejscu cienką warstwą. Po wysuszeniu powinny zachować zieloną barwę.

Ususzony przechowujemy w ciemnym i przewiewnym miejscu w materiałowych woreczkach lub szklanych słoiczkach.

Skrzyp można również zakupić w sklepach zielarskich i aptekach.

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej…Będzie mi miło ..:)

Pokrzywa Zwyczajna – królowa ziół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *